Normalde bu yazıyı 2016‘ın son günlerinde yazmam gerekiyordu ama bazı aksaklıklardan dolayı bugüne kısmet oldu. Geçtiğimiz sene ülkemiz için pek iç açıcı gelmese de benim için güzel geçtiğine inanıyorum. Her sene kendimi daha çok geliştirdiğim konular oluyor, bu sene içinde yaptıklarımı da şöyle bir toparlamak istedim. Geçen sene yazdığım 2016 Yılı Hedeflerim yazımda yazdıklarımı ve sonuçlarını da burada listelemek istiyorum.

  • 85 kilonun üzerine çıkmamak (Çıkıp iniyorum ama şu aralar 87 falanım)
  • Not ortalamam minimum 2.9 olacak (Olmadı, 2.5 şu an)
  • Yaptığımız araba ile sene sonu sergisine katılmak (Arabayı tamamladık ama sergiye yazıcı ile katıldık)
  • Ehliyet Almak (Yıllardır olmuyor, bu sene de olmaz gibi :))
  • 3D Printer’ı tamamlamak (İşte bu bitti)
  • Yeterli maddi desteği bulursam kendi 3D Printer’ımı yapmak (Maddi desteği bulamadım)
  • Güzel bir 2 Günde Şirket-i Alem etkinliği çıkartmak (Çok çok iyi bir Şirket-i Alem çıkarttık)

2016, eğitim hayatım için güzel geçti. 1. sınıf bitti ve artık mesleğin temellerini öğrenmeye başladığımız 2. sınıfa geçtim, şu sıralar finallere hazırlanmakla meşgulüm zaten. 1. sınıf da tam olarak beklediğim ortalama ile bitti zaten. Bir işin bana faydası olacak kısımlarını öğrenip, kalan kısmı hakkında da aradığım şeyi nerde bulacağımı bilecek kadar bilmenin yeterli olduğunu düşündüğüm için öyle aman aman bir nota sahip değilim. Ama 2. sınıfın çok zorlu başladığını söyleyebilirim. Çok ağır bir tempoda ilerliyoruz, sürekli bir sınav var, boş geçen haftamız yok, o yüzden vakit ayıramadığım bazı şeyler oluyor.

Geçtiğimiz sene bana – teknik anlamda – oldukça fazla şey kattı. Bu bilgi, birikim ile çeşitli yarışmalara gittim ve kendimi daha fazla geliştirecek kişilerle buluşmaya, çeşitli etkinliklere katılmaya gayret ettim. Katıldığım bazı etkinlikler ile ilgili yazdığım yazıları aşağıdan okuyabilirsiniz:

2016’da sanırım en çok para ayırdığım alan elektronik eşyalardır. Şimdi aklınıza bilgisayarlar, telefonlar, akıllı saatler falan gelmesin, bunların hiçbiri değil. Daha çok geliştirme kartları, onlar için gerekli modüller, çeşitli ölçüm cihazları gibi eşyalardan bahsediyorum. Ortaya basit de olsa projeler çıkartarak her biri için kendime bir şeyler katmaya çalıştım.

Ayrıca, bir çok yazımda bahsettiğim 3 boyutlu yazıcı maceramız oldu. Çok güzel başladı, gayet güzel ilerledi ama bazı sebeplerden dolayı olmadı veya çabuk pes ettik. Ama bu maceranın bana kattığı o kadar fazla şey oldu ki buraya tek tek yazamıyorum. Bir girişimi kurmanın zorluğunu adım adım yaşadık ve kapitalist düzen bizi alt etti 🙂 Bu bilgilerin üzerine daha fazla şey katarak, ilerde çok daha sağlam adımlarla ilerleyip ortaya bir şeyler çıkartacağımı da buradan belirtmek istiyorum. Proje askıya alındı ama tasarımı ve yapıyı incelemek için 13boyut.com‘u ziyaret edebilirsiniz ve bu macera ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz.

Blogum açıldığından beri kullandığım Independent Publisher temasını değiştirerek kendi yazdığım bir temayla yoluma devam etme kararı aldım. Bu temayı yaparken de çok fazla yeni bilgi ve işimi kolaylaştıracak yenilik öğrendim. Her fırsatta bu temayı paylaşacağım diyorum ama bir türlü düzenlemeleri yapıp paylaşmak nasip olmadı, ama en yakın zamanda paylaşacağım. Blog temasını değiştirdikten sonra Alexa sıramda bir artış olduğunu söylemek istiyorum ama 🙂

Son olarak kişisel yaşantımdan bahsetmek istiyorum. Ailemden uzakta olduğum için onları çok özlüyorum, ama ekmek kapısı işte, ne yaparsınız. Kübracığım ile de aramız – Allah bozmasın – çok iyi maaşallah. 1. senemizi doldurduk hatta şu sıralar 14. ayımızdayız. Allah daha uzun seneler nasip eder inşallah.

Yani anlayacağınız 2016 benim için oldukça verimli bir yıldı, darısı 2017‘nin başına.

2017’de yapmayı planladıklarım ile ilgili bir yazıyı da en kısa sürede yazıp paylaşacağım. 2016’ya bir fotoğraf bırak derseniz de sanırım bu olurdu ya.

3 Boyutlu Resim Eren Keskin
3 boyutlu baskı ile bastığım kendi resmim

Author

Genel dünya problemleri ile çok ilgili olmasa da teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, sistemleri geliştirmek için çalışmalar yapan, bolca kod yazmaya çalışan ve öğrendiklerini paylaşmaya çalışan birisi.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.