2022 Özeti / 2023 Hedefleri

Hayat, arzularımızı ve beklentilerimizi her zaman karşılamıyor, bazen daha fazlasını karşılıyor.

Bir seneyi daha devirdik. Her sene yaptığım gibi bu sene de özet ve hedeflerimi birleştirdiğim bir yazı yazmanın vakti geldi. Geçtiğimiz senenin hedeflerine buradan ulaşabilirsiniz.

2022, kişisel olarak çok fazla şey kattı bana. Hayatımın “milestone” olarak adlandırabileceğim birkaç adımını beraberinde getirdi. Seneye askerlik ile başladım. 2022 Şubat ayında askerlik görevimi bedelli er olarak tamamladım. Sonrasında geçen 6 ay o kadar hızlı ilerledi ki aralarda neler yaşandığı tamamen bulanık diyebilirim 🙂 Askerden döndükten 2 ay sonra sevgilime evlenme teklifi ettim, doğum günümde nişanlandık ve Ağustos’ta da evlendik. Gerçekten 2022 bana hayatımın en güzel anlarını yaşatmaya başlattı, bundan sonra da sağlıkta bir problem yaşamazsak devamı pamuk ipliği gibi gelecektir diye düşünüyorum. 2022’nin üzüntü veren tek olayı kedimizi kaybetmemiz oldu. FİP virüsüne yenik düştü Camp’ımız.

Mesleki olarak kendime onlarca şey kattığıma eminim. Hala Ankara’dayım ve ULAK Haberleşme’de RAN Software Engineer olarak çalışmaya devam ediyorum. C++ tarafında her gün kendimi bir adım daha geliştiriyorum. Paralelde de küçük bir arkadaş grubuyla herkesin farklı branşlara dokunacağı (Örn: Gömülü yazılımla ilgilenen birisi web teknolojilerine, weble ilgilenen birisi mobil tarafa) bir proje belirledik ve kolları sıvadık. Herkes adım adım öğrenmeye çalışıyor. Ben halihazırda temel React bilgim olduğu için React Native ile mobil geliştirmeye başladım. Fena da gittiğim söylenemez ama mobilin dinamikleri ne OS geliştirmeye ne de web geliştirmeye benziyormuş, biraz farklı ilerliyor bu taraf.

Geçtiğimiz senenin hedef listesine bir göz atıp tikleyerek devam edelim:

 • 30 kitap hedefimi yine tamamlayamadım, 20’ye ancak ulaşmışımdır, bunda askerlik ve düğün telaşının da etkisi vardır ama bunları bir bahane olarak saymak istemiyorum. Ama bu sene kesinlikle minimum 30 kitap okuyacağım, hatta Notion üzerinde bir tabloda düzenli bir halde tutuyorum bunları, umarım seneye burada o tabloyu da paylaşırım. Hatta eğer boş vakit bulursam sitede de bir kitap bölümü oluşturabilirim diye düşünüyorum.
 • 90 kiloya düşme hedefi koyduğumda 102 kiloydum, bugün 115 kiloyum – ki bu 1.5 aydır profesyonel destek almam sonucu indiğim kilom 🙂 ).
 • 6 Youtube videosu hedefimde vardı ama bu da tamamlanmadı. Ama şunu adım olarak görüyorum, 1 tane video attım, 4 tane video için hazırlıklarım devam ediyor, vakit buldukça bunları da tamamlıyor olacağım.
 • 12 yazılım içeriğini de 5 tane ile tamamlayabilmişim. Bunların hepsine ek olarak 7 yazıyı İngilizce’ye çevirmiştim, geçtiğimiz ay çeviri eklentisinin ödemesini yenilemediğim için eklentiyi etkisiz hale getirmek zorunda kaldım. O yüzden şu an İngilizce içerikler Google’da indekslenmiş olsa da sitede içerik olarak yer almıyorlar.
 • Upwork işini tamamen askıya aldım.
 • C++20 geliştirmelerine devam ediyorum, bir side-project hazırlamıştım ancak daha olgun bir proje geliştirmesi yapmaktayım.
 • 10 numara bir setup hazırladığımızı düşünüyorum. zetup.me’da yakında güncel halini paylaşıp buraya da bir yazı hazırlamayı planlıyorum.
 • Karadağ ve Muğla’da çok güzel iki tatil yaptık bu sene.

Geçen senenin günah çıkartması bittiğine göre bu seneki hedeflerimi paylaşayım.

 • 30+ kitap hedefim ve bunları yayınlama planım var.
 • Yine 12 yazı planı ekliyorum, umarım bu sene tamamlarım.
 • 6 Youtube videosu planım devam ediyor, 4 tane taslağım hazır zaten, o yüzden bunu tamamlayacağımdan umutluyum.
 • Planlamakta olduğum mobil uygulamanın en azından MVP halini tamamlamayı hedefliyorum.
 • Eşimle birlikte 2 yurtdışı gezisi planımız var ama bu da yine ekonomiye bağlı biraz.
 • 90 kilo hedefim yerinde duruyor.
 • Bu sene çokça arkadaş düğünü var, o yüzden iyi gezeceğimizi düşünüyorum, o yüzden sabit bir tatil planı bırakmıyorum buraya ama dolu dolu bir yaz beklentim var.

Bir rutin haline getirmek istediğim Spotify Playlist’im olayını da paylaşarak yazıyı sonlandırmak istiyorum. Bu seride sene görüşmek üzere.

https://open.spotify.com/embed/playlist/37i9dQZF1F0sijgNaJdgit?utm_source=generator