Uzun zamandır izlediğim filmler hakkında yazı paylaşmadığımın farkına vardım ve bu geçici araya güzel bir filmle son vermek istedim. Geçtiğimiz hafta “Ayla” filmini izlemeye gittik. Film herkesin izlemesi gereken bir film olmuş.

Sinemada duygusal filmleri izlemeyi sevmiyorum ama ev arkadaşımın isteğiyle filmi izlemeye gittik. Hani böyle bazı filmler vardır ya gittiğin için pişman olursun, “Bu muymuş o kadar abartılan film?” dersin, “Ayla” kesinlikle öyle bir değil.

Yaşanmış bir olayı anlatan film Kore savaşı zamanında geçiyor. Kore’ye gönderilen askerlerimizin başından geçen gelişme kısmı çok eğlenceli ama sonuç kısmı üzücü olayı bize aktarıyor. Kore’ye giden Süleyman Astsubay’ımız savaşın ortasında bir kız çocuğu buluyor ve ona taburunda diğer askerlerle birlikte bakıyor. Geçici görevle orada bulundukları için geri dönmeleri gerektiği zaman yasal prosedürlere takılarak küçük kızı götüremiyor. Olay o zamandan günümüze kadar uzanan bir geçiş serüveni halini alıyor.

Savaş zamanında Süleyman Astsubay rolünü İsmail Hacıoğlu oynuyor, günümüze geldiğimizde ise bu rol usta bir aktörün eline geçiyor, “Çetin Tekindor“. Filme espiri katan isim “Leyla ile Mecnun” dizisinden sonra farklı bir konuma geçen Ali Atay oluyor. Şu an çok spoiler vermek istesem de izlemeyenlere ayıp olmasın diye vermiyorum 🙂 Bu isimler dışında başka isimler de rollerini çok güzel oynuyorlar. Filmin İskenderun‘da başlaması beni şaşırtmadı değil, bunu hiç beklemiyordum 🙂

Oscar adayı olarak karşımıza çıkan film bence Oscar alamayacak. Sebebine gelecek olursam, Oscar alan filmlerin oldukça sıkıcı, ağır ağır ilerleyen, keyifsiz filmler olduğu görüşündeyim. Ayla ise hiç öyle bir film değil, adeta akıyor, eğlenceli sahneleri çok fazla. Sizi sıkmadan filmin sonu geliyor. Film, sonunda ise çok güzel sahne ile bitiyor. Tekrar tekrar izlenilebilir bir film olmuş. Emeği geçenlerin ellerine sağlık.

 

Author

Genel dünya problemleri ile çok ilgili olmasa da teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, sistemleri geliştirmek için çalışmalar yapan, bolca kod yazmaya çalışan ve öğrendiklerini paylaşmaya çalışan birisi.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.