Hepimiz internet üzerinden dizi-film izliyoruzdur. Ben online olarak izlemek yerine torrent üzerinden indirerek izlemeyi tercih etsem de online izleyen çoook büyük bir kesim mevcut.

Uzun zamandır yapım aşamasında olan ve benim de başından beri sosyal ağlardan takip ettiğim bir çalışma olan dizilab‘ı eminim ki çoğunuz daha duymamıştır. Telif hakkı sorunlarından dolayı kapatılan dizimag’den sonra herkes “biz artık nerden dizi izleyeceğiz?” derken geniş kapsamlı bir proje olarak ortaya çıktı. Arkasında kim var, teknik yapısıyla, içerik kontrolüyle kim ilgileniyor henüz bilmiyorum ama beta aşamasında olmasına rağmen bu kadar güzel bir siteyi bizlere sunan ekibe çok teşekkür etmek istiyorum.

Dediğim gibi site şuan için beta aşamasında. Oluşan sorunları bildirdiğiniz taktirde kısa süre içerisinde düzeltmeler gerçekleştiriliyor. Dizi arşivi – kendilerinin de sitelerinde belirttiği gibi – bir anda 1-2 yıllık dizi siteleri gibi genişleyemez, bunda herkes hemfikirdir. Ama benim takip ettiğim kadarıyla günden güne aşırı hızlı bir artış ile diziler ekleniyor. Oldukça fazla içeriğe yer verilmeye çalışılıyor.

Görünüm ve kullanılabilirlik açısından on numara bir site olduğu da zaten aşikar. İçeriklere ulaşım, listelenme, puanlama sistemi, yorumlama sistemi, forum vs oldukça geniş altyapılı ve sistemli olarak gelişen bir site olarak bu alanda kalıcı başarı elde edeceklerini düşünüyorum.

Son olarak telif hakkı sorununa ise videoları hiçbir şekilde kendi sunucularında barındırmadan, video servisleri üzerinden yayın yaparak bir çözüm bulmuş gibiler. Ama sonuç olarak Türkiye’de eğer kapatılmak isteniliyorsa elbet bir şekilde kapatılır, ya öyle ya böyle. Umarım ki kalıcı bir şekilde yayında kalabilirler.

Bu interaktif dizi platformunu sosyal ağlarda takip ederek tüm gelişmelerden haberdar olmanızı tavsiye ederim. @dizilab

Author

Genel dünya problemleri ile çok ilgili olmasa da teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, sistemleri geliştirmek için çalışmalar yapan, bolca kod yazmaya çalışan ve öğrendiklerini paylaşmaya çalışan birisi.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: