dörtyol1Acar muhabirlerimizin soru üzerine cevap veriyorum. Herkese kendi memleketi güzel gelir ya benim için de aynen öyle. Ama şöyle bir gezip gördüğüm, yaşadığım yerleri düşündüğüm zaman da en güzelinin Dörtyol olduğunu söyleyebilirim. Yeni tanıştığım arkadaşlarıma çok övgülü bir şekilde anlatıyorum ben burayı ama emin olun anlattığım kadar bir yer.

Yüzölçümü ve nüfusuyla küçük, nezih bir yer yani tam ilçe denilebilecek yer. Haa, şehir planlaması yok, son 2-3 belediyesi hiç çalışmadığı için biraz geri kalmış bir yer ama tam yaşanılacak yer.

Yanımızdaki İskenderun ile kıyaslamıyorum tabiki, orası bize göre bildiğin büyük şehir. Bi kere adamların sineması var ya sineması, bize açtılar bi ara ama tutmayınca düğün salonu yaptılar 😀

İnsan olarak, insanları sevecendir ama geri kafalıdır biraz, kendilerini geliştirmeye yönelik pek çaba sarfetmezler. Gençlerin geneli apaçidir zaten, aradan sıyrılıp Anadolu Lisesine giden bazıları kendini kurtarıyor sadece o kadar, geri kalan EmSi Sıtayl müzik dinlemeye, kız meslek lisesi önüne gitmeye devam.

Bi kere denizimiz var bizim ya. Eskişehir’e gidip 1 ay kaldıktan sonra İstanbul’a gittim ve 10-15 dakika denize boş boş baktım öylece. “Sen balık mısın da denizsiz yaşayamıyorsun?” diyenler denizin keyfini, huzurunu, dinginliğini bilmediklerinden çok boş laf ediyorlar. 4 ay sonra ilk defa Dörtyol’a geldim ve otogardan eve geçmeden denize gittim öyle eve geçtim ben.

Daha yemeklerden bahsetmedik bile. Tüm akdeniz, güneydoğu, doğunun yemek kültürünü bir arada bulabiliyorsunuz. Ben burdan dışarı çıkana kadar istediğim yerde bu yemekleri bulabileceğimi sanıyordum ama sadece bizim bölgemize özgü bir şeymiş bunlar. Dışarda yok böyle yemekler, adama kömbe, içli köfte, eşkili çorba diyorum suratıma bakıyor. Şimdi sizin gecenin bir yarısı çıkıp tablacı gidip ciğer yeme gibi bir fırsatınız da yok demi, vah yazık. E Hatay’dayız, künefenin kralı da yersiniz, biberli ekmeğin hasını da yersiniz, yersiniz de yersiniz işte.

Meyve olarak zaten simgemiz portakal, aklınıza gelebilecek tüm turunç ürünlerinin cenneti burası. Buram buram C vitamini kokuyor şehir. Her yer bahçe, yeşil alan sıkıntısı yok resmen, var mı Türkiye’de böyle yer?

Fazla bir aktivite alanınız yok sadece, tek kötü yanı o. 3-4 tane kafesi var, paintball alanı var bir de en aktif olduğumuz alan halısahalarımız var bu kadar. Kafelerde takılırsınız zaman geçer, haftalıkları yatınca apaçiler bi görünür o kafelerde sonra rahatsınız. Şimdi de bi kafe açılmış çok elit bir mekan, Dörtyol’a fazla bile yanı orası ama olsun gelişsin Dörtyol. Unutmadan, We have Four Way, you ?? Yanlış anlaşılmasın cidden Four Way isimli otelimiz var 😀

Velhasıl, tüm sevdiğim insanlar Dörtyol’da, onlarla geçirdiğim zaman benim için en güzel zamandır, eğlenmesem de olur. Bar, club’a gitmesek de akşam arabayı alıp sahile gitmek, döner alıp Kırmızı Burun’a gitmek emin olun yanınızda arkadaşlarınız varsa yapabileceğiniz en güzel şeydir.

Dis iz Dörtyooooool

Author

Genel dünya problemleri ile çok ilgili olmasa da teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, sistemleri geliştirmek için çalışmalar yapan, bolca kod yazmaya çalışan ve öğrendiklerini paylaşmaya çalışan birisi.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: