Python – Dizin İçerisindeki Görsellerin Boyutlarını Küçültme

Bir önceki yazımda bir dizin içerisindeki dosyaların isimlerinin nasıl değiştirileceğini anlatan bir Python script’i paylaşmıştım. Bu yazımda ise bir dizin içerisindeki görsel boyutlarının nasıl küçültüleceğini hakkındaki script’imi (python image resize) paylaşacağım.

Görsel küçültme işlemi için yararlandığım kaynak: https://www.techtrekking.com/how-to-compress-images-using-python/

Şimdi ise bu işlemi bir dizin içerisindeki tüm dosyalar üzerinde nasıl gerçekleştireceğimize bakalım. İlk olarak Python Image Library olarak da bilinen PIL (Pillow) paketini pip ile sisteminize dahil etmeniz gerekiyor.

pip install Pillow

Eğer Python 2.x ve 3.x versiyonlarını aynı sistemde kullanıyorsanız bu işlemi yaparken pip3 kullanmanız gerekebilir.

Yukarıdaki script içerisinde ‘path’ değişkeni ile script’i çalıştıracağımız dizinin adresini alıyoruz ve bu ana dizin yolumuz oluyor. ‘extensions’ değişkeni ise bir liste halinde bu script’ten etkilenmesini istediğiniz dosya türlerini içerisinde tutuyor.

‘files’ değişkeni sayesinde sizin ‘path’ değişkeni altındaki belirttiğiniz tüm klasörlerin içerisine tek tek girerek yine sizin ‘extensions’ listesi içerisinde belirttiğiniz tüm dosyalara erişebilir hale geliyoruz.

Ardından ‘files’ içerisindeki tüm dosyaları tek tek gezerek boyut küçültme işlemini yapıyoruz. Bu işlem için öncelikle resmi seçiyoruz ve seçtiğimiz resmi belirtmiş olduğumuz ‘quality’ ve ‘optimize’ parametreleri ile tekrar kaydetme işlemi yapıyoruz.

Script’i çalıştırdıktan sonra dizin içerisinde yer alan dosyalarınızın boyutlarını arasındaki farkı komut satırın üzerinden görebilirsiniz.