Sprint Demo Nedir?

Agile yazılım geliştirme denildiği zaman akla ilk olarak Scrum metodolojisi gelmektedir. Bu yazımda da Scrum içerisinde yer alan ve birçok takım tarafından atlanan bir yapı olan Sprint Demo’dan bahsedeceğim.

Scrum metodolojisi yazılım ekipleri için bir çok fayda sağlamaktadır. Scrum takımların geliştirme hızını artırır ve müşterilerin isteklerine daha hızlı ve güvenilir şekilde cevap verilmesine yardımcı olur. Bunları sağlarken de bazı adımlarını uygulamanızı bekler. Bu yazı içerisinde uzun uzun backlog, product owner vb. kavramlardan tek tek bahsetmeyeceğim, yazının konusu gereği Sprint ve Sprint Demo nedir ondan bahsedeceğim.

Sprint Nedir?

İlk olarak, Sprint, Scrum içerisindeki iş parçalarının belirli periyotlara bölünerek takip edilmesinin sağlandığı yapıya verilen isimdir. Ürün geliştirilirken hazırlanmış olan backlog’lar (iş parçaları) genellikle 1-4 hafta arasında belirlenen süreler içerisinde tamamlanacak şekilde iş ile ilgili kişilere atanır ve bu süre sonunda da Product Owner(PO)’a sunulması hedeflenir. Her bir 1-4 haftalık periyoda ise Sprint adı verilir.

Sprint kavramı alt öğelere ayrılarak şu şekilde ilerler.

 • Sprint Planning
  • Önceden hazırlanmış olan backlog’ların işi yapacak kişilere atanmasının yapıldığı toplantılardır. Bu toplantılarda aynı zamanda Sprint Goal denilen sprint sonunda ulaşılması gereken hedefler belirlenir.
 • Sprint Review
  • Sprint bitiminde yapılan değerlendirme toplantılarıdır. Tamamlanmış olan sprint içerisinde yapılanlar değerlendirilir, olası hataların ürünün release versiyonunda olmaması için aksiyonlar tanımlanır.
  • Sprint Demo: yazımızın da konusu olan Sprint Demo kavramı da Sprint Review’in bir alt başlığı olarak ele alınır.
 • Sprint Retrospective
  • Tamamlanmış olan sprintin günah çıkartma toplantıları olarak bahsedebiliriz. Bu toplantı herkesin eteklerindeki taşları döktüğü yerdir. Bu cümlelerden kastım kötü anlamda değil, yapıcı eleştirilerle ekibi ve ortaya çıkan işi ileriye taşımak için neler yapılması gerektiği konuşulur.
  • Sorulacak sorular arasında “Neleri iyi yaptık, neleri daha iyi yapabiliriz, neleri yapmaya başlamalıyız/bitirmeliyiz” benzeri sorular vardır ve bu sorulara verilecek cevaplar neticesinde takımın daha iyi çalışabilmesi için gerekli aksiyonlar alınmaya başlanması planlanır.

Sprint Demo Nedir?

Sprint Demo aslında ürünü geliştiren ekip/takım içerisinde yer alan herkesin yapılan geliştirmelerden haberdar olması için önemli bir kavramdır. Planlanmış olan sprintin bitiminin ardından Sprint Review toplantısı içerisinde gerçekleşecek olan demo ile geliştirici ekibin veya product owner’ın ürünün ne aşamasında olduğunu görmesi sağlanır. Artılarıyla ve eksileriyle değerlendirilen demo sonrasında sonraki sprintler için yeni backlog’lar eklenmesi düşünülebilir.

Sprint Demo Formatı Nasıl Olmalıdır?

Sprint Demo’ya Scrum ekibinin tamamının katılması beklenir, buna product owner ve scrum master da dahildir. Bazı durumlarda sadece takımlar kendi aralarında demo gerçekleştirebilir ancak genel akışın daha net görülebilmesi açısında tüm takımların dahil olduğu review toplantıları demo için daha uygun görülür. Bu sayede yönetim kadrosu tarafından ürünün geldiği nokta daha net bir şekilde görülebilmektedir.

Demo sunumu için belirlenecek kişiler ise tamamen ekibe bırakılır. Bazı durumlarda bir temsilci seçilip demoyu onun yönetmesi istenirken bazı durumlarda her iş parçasını yapan kişinin kendi iş bloğunu anlattığı yapılar tercih edilebilir.

Sprint Demo’nun çok uzun süreli olmaması önerilir. Uzun uzun slaytlar yerine daha kısa ve sadece sunumlar veya işe bağlı olarak gösterilebilecek çıktılar çok daha etkili sonuçlar doğuracaktır. Aynı zaman demo içerisinde sadece “Done” olarak belirlenmiş story’lerin paylaşılması önerilir.

Scrum metodolojisi Agile Manifestosunu destekleyen çok etkili yöntemlerden bir tanesidir. Dünya geneline bakıldığı zaman Scrum yapılarından olan Sprint ise hakkını vererek uygulayan ekiplerin gelişiminin fazlasıyla arttığı açık bir şekilde görülmektedir.

Kaynaklar

 • https://leanmantra.com/sprint-review-versus-sprint-demo/
 • Scrum – Jeff Sutherland
 • Sprint – Jake Knapp
 • https://manifesto.co.uk/scrum-practice-sprint-demo/
 • Thumbnail kaynağı: https://cdn1.vogel.de/unsafe/fit-in/1000×0/images.vogel.de/vogelonline/bdb/1158700/1158779/original.jpg
 • Yazı içi görsel kaynağı: https://leanmantra.com/wp-content/uploads/2021/08/Sprint-900×313.png