Benedict Cumberbatch‘in mükemmel oyunculuğu sonucu ortaya çıkan, biraz dram biraz siyaset barındıran bir biyografi filmi.

Alan Turing, şu an bu yazıyı yazmakta olduğum, hepimizin günlük hayatlarının büyük bir kısmını oluşturan bilgisayar sisteminin yaratıcısıdır. Filmin ana konusu da Alan Turing.

1. Dünya Savaşı’ndan sonra yeni bir savaş hazırlığı başlamış ve herkes hazırlık aşamasındayken Almanya, “Enigma” adını verdikleri mükemmel – neredeyse kırılamayacak kadar zor – bir şifreleme sistemi yaptı ve tüm iletişimini bu alet üzerinden şifreleyerek yapmaya başladı.

İngiltere, savaşta bir adım öne geçmek için ülkenin en iyi matematikçisi olan Alan Turing ve oluşturulan bir ekipten bu şifreleme sistemini kırmalarını istedi. Başlarından çeşitli olaylar geçerek sonunda şifreleme sistemini kırıyorlar.

Film hakkında her sitede bulabileceğiniz bilgileri geçelim artık, benim görüşüme gelelim. Normalde hem biyografi hem de dram izleyen birisi değilim – ön yargım yok ama tercih etmem – Ama Benedict Cumberbatch oynadığı için izlemek istedi. Filmi indirene kadar ne fragmanını izlemiştim ne de konusu hakkında bir fikrim vardı.

Film akıcı olarak ilerliyor ve sıkılmıyorsunuz. Benim için en önemli ölçülerden birisi sıkıcılığıdır zaten. Başladığım filmi bitiririm ama sıkıcı ise kimseye önermem. Yapay Oyun, içerisinde siyasi objeler de taşıyor ve o zamana götürüyor sizi.

Eğer bilgisayarın temellerinin nasıl atıldığına merakınız varsa kesin izleyin ama ilgilenmiyorsanız da çok güzel bir film, izlenecek listenize The Imitation Game‘i eklemekte de fayda var 😉

Author

Genel dünya problemleri ile çok ilgili olmasa da teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, sistemleri geliştirmek için çalışmalar yapan, bolca kod yazmaya çalışan ve öğrendiklerini paylaşmaya çalışan birisi.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.