WordPress ile çalışırken karşılaşılan sorunlardan birisi the_excerpt() fonksiyonunda sadece yazı olan içerikleri alması ile birlikte içerik içerisindeki tüm yazısal özellikleri (kalın, eğik yazı vs.) kaldırıp düz yazı haline gelmesi ve the_content() fonksiyonunda ise tüm içeriği ekrana bastırmasıdır. Bunun için çeşitli çözümler mevcut. Mesela the_excerpt() fonksiyonunu istediğiniz kelime veya harf kadar kısaltarak ekrana bastırabiliyorsunuz.

Ama eğer istediğiniz şey bu değil de the_content() fonksiyonu ile görseller dahil tüm içerikleri çekip ekrana düzenli bir şekilde bastırmak ise bunun için kullandığım kodu kullanabilirsiniz. Kod tam olarak sizin içeriğinizi </p> taglarına bölüyor ve ondan önceki içeriği alıyor ve sizin kullanımınız için bunu bir diziye atıyor. Siz de istediğiniz yerde istediğiniz şekilde kullanbiliyorsunuz.

https://gist.github.com/4bf54b3d146671dab7a5b41da86685a1

the_content() fonksiyonu yerine icerik_paragraflama() fonksiyonunu kullanırsanız artık sadece içeriğinizdeki ilk paragraf ekrana yansıyacaktır. Ayrıca paragrafımızın tüm yazısal özellikleri de içerisine dahil olarak gelecektir. Eğer siz birden fazla paragraf göstermek istiyorsanız sadece echo kısmını aşağıdaki gibi değiştirmelisiniz. (Yukardaki kodun alt tarafından ulaşabilirsiniz.)

Yukarıdaki kodumuzda yazımıza ait ilk 3 paragrafı ekrana bastırdık. Bu paragraf parçalama kodunun bir diğer faydası da eğer içeriğimizin 1. ve 5. paragraflarını göstermek istiyorsak fonksiyon dosyasında bir değişiklik ile bunu yapabilirsiniz. Hatta isterseniz kodu biraz daha komplike bir şekilde, parametre alabilen bir fonksiyon haline getirerek içerisine girdiğiniz sayı parametreleri kadar paragrafı ekrana bastırabilir hale getirebilirsiniz. Ben bana yettiği şekilde kullandım, ileri işlerimde ihtiyacım olursa o şekilde de yazıp paylaşırım tabiki. Eğer bu şekilde yapan olur ve benimle paylaşırsa ben de paylaşarak ona destek olmaya çalışırım.

WordPress ile the_content() ve the_excerpt fonksiyonları yerine kullanabileceğimiz bir fonksyion oluşturarak daha güzel bir yazı tecrübesi imkanı yakaladık. Diğer yazılarda görüşmek üzere.

Author

Genel dünya problemleri ile çok ilgili olmasa da teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, sistemleri geliştirmek için çalışmalar yapan, bolca kod yazmaya çalışan ve öğrendiklerini paylaşmaya çalışan birisi.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.